O firmě

Oficiální vznik firmy Tommü motor tuning je datovaný na začátek 90.let, kdy byl politickými a ekonomickými podmínkami země umožněn vznik soukromých firem. Samotný název firmy - TOMMÜ - vznikl ze jména zakladatele a majitele Ing. TOMáše MÜcka, který název firmy vymyslel a také navrhl design loga (r. 1981). Ve skutečnosti se ovšem první soutěžní a závodní vozy s logem Tommü motor tuning začaly objevovat v první polovině 80.let. Toto období souvisí s datem ukončení vysokoškolských studií zakladatele firmy (SVŠT Bratislava, obor Spaľovacie motory) a s počátkem vyvíjení aktivit ve směru ladění motorů.

Před rokem 1990 se veškeré aktivity realizovaly pod hlavičkou SVAZARMu, což byla vlastně jediná možnost, jak se legálně věnovat úpravám automobilů a motorů oficiálně. Do tohoto období lze vzpomenout spolupráci zakladatele firmy se závodním oddělením JZD Slušovice a podílem na vývoji motorů tehdy používaných závodních vozů VAZ. Tomáš Mück pracoval také na vývoji motorů vozů Škoda 130LR, který byl prováděn pro tým soutěžící pod hlavičkou JZD Lukov, kde byl jezdcem tehdy největší talent československých automobilových soutěží Jiří Sedlář. Motory, se kterými jezdil Jiří Sedlář, byly základem pro zisk a obhajobu titulu mistra Československých automobilových soutěží. Nebylo tajemstvím, že vývoj motorů byl minimálně na úroveň továrních automobilů, a to také díky tomu, že Tomáš Mück v tomto období pracoval na pozici vedoucího zkušebny benzínových motorů v neméně známé automobilce Tatra, Kopřivnice. A právě praktické práce na vývoji benzínových motorů byly velmi důležitou součástí získávání zkušeností v oblasti vývoje motorů, které jsou nezbytným doplňkem teoretických znalostí získaných studiem na vysoké škole.

Od začátku oficiálního vzniku firmy byl kladen důraz převážně na domácího výrobce automobilů, tehdy na vozy Škoda Favorit. Už v této době se ve firmě prováděly úpravy jak běžných cestovních automobilů ve více verzích (s různým výkonovým odstupněním, event. se zvýšeným zdvihovým objemem motorů), tak pro závodní nebo soutěžní nasazení. První soutěžní vůz s motorem upraveným ve firmě Tommü vznikl několik týdnů po počátku produkce automobilu Favorit v mateřské automobilce. Skutečnost, že firma Tommü vlastní know-how pro výpočet výměny náplně válce ve spalovacích motorech a pro klasické úpravy mechanických dílů, je důkazem toho, že firma je schopna rychle reagovat na automobilové novinky. V době, kdy se v ČR jezdila na automobilových okruzích Formule Ford, se firma stala úpravcem 90% všech zúčastněných týmů.

Dnes se firma orientuje nejen na motory automobilů Škoda, naopak je pro nás výzvou úprava jakéhokoliv motoru (pokud to časové možnosti a termíny dovolí). Jako příklad lze uvést vůz Alfa Romeo 156 s benzínovým motorem V6 v úpravě na 360PS, s točivým momentem 424Nm. Firma se nebrání ani zakázkám z oboru soutěžních historických vozidel - příkladem je stavba 2litrového motoru BMW, který ve voze MTX Spider získal 2krát titul mistra ČR v automobilových závodech do vrchu. Nejčerstvější a pro firmu velmi prestižní zakázkou je motor Škoda 130RS ve verzi o výkonu 140PS nebo 150PS pro soutěže mistrovství Evropy historických vozů.

Dalším důkazem kvalitního know-how jsou návrhy motorů nejen do automobilů, ale také motorů leteckých nebo motorů do různých agregátů (např. pro hasičské agregáty PS12 - viz menu).

V roce 2007 dokončila dcera Tomáše Mücka - Petra - inženýrské studium, a to na stejné vysoké škole (Slovenská technická univerzita v Bratislave, Strojnícka fakulta, obor Spaľovacie motory). V srpnu 2008 založili společnost s ručením omezeným TOMMÜ motor tuning s.r.o., v této podobě působí firma na trhu dodnes. V roce 2015 doplnil tým syn Tomáše Mücka - Richard, absolvent Žilinské univerzity v Žiline (Katedra dopravnej a manipulačnej techniky, obor Spaľovacie motory, letecké motory). Rodinná motorářská tradice je tedy ve firmě TOMMÜ zachovaná, což je dobrým předpokladem pro její zdárné pokračování.

oddelovac upraveny

jmeno

Ing. Tomáš Mück - vývojové práce, technické dotazy
Ing. Petra Mücková - eshop, objednávky, fakturace, technické dotazy
Ing. Richard Mück - vedoucí mechanické dílny, technické dotazy

ic

TOMMÜ motor tuning s.r.o. 
IČ: 27854655; DIČ: CZ27854655; 
společnost zapsána v OR vedeném u KS Ostrava oddíl C/31784

oddelovac upraveny

adresa

Butovická 802, 742 13 Studénka

email

tommutuning@email.cz

telefon

+420 556 401 606 - dílna, technické dotazy

+420 604 487 263 - eshop, fakturace